Nagyon sokszor találkozni ezzel a hiedelemmel. Mindenki szeretne bejutni a legjobb egyetemekre, de ez csak szűk rétegnek lehetséges.
Szakmai pályafutásom során több mint 50 alkalommal vettem részt designerek felvételiztetésében és csapatba építésében. Tény, hogy egyetlen kollégánál sem a végzettség volt a döntő szempont. Sőt, bár áttekintem az önéletrajzokat, szinte mellékes, hogy ki hol szerzett képesítést.
Egy dolog sokkal többet nyom a latban, mint egy papír a falon: a portfólió és az ahhoz kapcsolódó felvételi beszélgetés. Ebből derül ki:
- mennyire átgondolt volt minden egyes munka,
- hogyan gondolkodik, milyen úton jut el a megoldásokig,
- mennyire világos számára a cél és az odavezető út.
Mindez tisztán megmutatja a jelölt érettségét, gondolkodásmódját és tapasztalatát.
Természetesen a diploma is adhat iránymutatást – Egerben erős a digitális és tipográfiai vonal, a MOME-n a koncepcionális gondolkodás, a METU-n pedig a gyakorlatias megközelítés.
A design szakma egyik legnagyobb előnye éppen a demokratikus jellege – nem a papírok, hanem a tudás és a készségek számítanak. Az ügyfeleket sem az érdekli, hol végeztél, hanem hogy képes vagy-e megoldani a problémáikat.
A lényeg nem a diploma megléte vagy hiánya, hanem a folyamatos tanulás és fejlődés iránti nyitottság. Ez tesz hosszú távon sikeres designerré, ezért is hoztam létre a YELLOW Designer Közösséget, amely pontosan ebben segít: hogy naprakészek legyünk és folyamatosan fejlődhessünk.
Érdekel, megismernéd a többi mítoszt is? (+ videó)
Összegyűjtöttünk 10 mítoszt, amelyeket vagy mások mondanak rólunk, grafikusokról, vagy mi magunk hiszünk. Ha szeretnéd mindet megismerni, iratkozz fel most a hírlevélre.
YELLOW tipp - Ha módodban áll, jelentkezz klasszikus egyetemi képzésre. Bár nehéz a bejutás, hosszú távon megtérül. A szakmai tudást ugyan lehet, hogy önállóan is el kell majd sajátítanod, de a kapcsolatrendszer építése és a gondolkodásmód fejlesztése szempontjából felbecsülhetetlen értéket jelent egy klasszikus intézményben szerzett diploma. De ne feledd: önmagában ettől még nem leszel jó designer 🙂